Zdravotní benefity čaje

Zdravotní benefity čaje se mohou odlišovat v závislosti na druhu čaje, způsobu přípravy a jeho množství.

Čaj je bohatý na rostlinné polyfenoly, které působí jako antioxidanty a eliminují volné radikály. Vykazují terapeutické účinky v prevenci a snížení chronických, nádorových a kardiovaskulární onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku, cholesterolu a obezity. Zvyšuje hladinu oxidu dusnatého v krvi, jenž uvolňuje a rozšiřuje cévy a reguluje průtok krve. Příznivě působí na činnost střev a fungování imunitního systému.

V čaji obsažená aminokyselina L-theanin redukuje úzkost a stres, zklidňuje organismus, stimuluje ke koordinaci a bdělosti a zlepšuje paměť, přesnost a psychický výkon. Ovlivňuje i mineralizaci kostí, pomáhá udržet jejich minerální hustotu a snížit riziko osteoporózy. V obecné rovině může čaj zlepšit kardiovaskulární zdraví, krevní tlak nebo činnost střev, snížit riziko cukrovky a rakoviny, zmírnit stres a úzkost nebo zlepšit pozornost a soustředění. Konkrétně černý čaj pak vlivem obsahu kofeinu zlepšuje kognitivní funkce (paměť a schopnost koncentrace) a eliminuje ospalost a únavu.

Pravidelná konzumace černého čaje se může podílet na snížení kardiovaskulárního onemocnění, krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Polyfenoly a antimikrobiální vlastnosti černého čaje mohou posilovat imunitní systém, střevní mikrobiom a prospěšné bakterie, které hrají důležitou roli v eliminaci rizika určitých zdravotních stavů, jako je zánětlivé onemocnění střev, cukrovka 2. typu, kardiovaskulární onemocnění nebo obezita. Pití černého čaje snižuje systolický a diastolický krevní tlak, stejně tak i koncentraci cukru v krvi po jídle (postprandiální glykémie).

Černý čaj je také spojen s nižším rizikem některých typů rakoviny, včetně rakoviny zažívacího traktu, prsu, vaječníků, plic a štítné žlázy. V péči o mastné vlasy se užívá odvar z černého čaje, který současně zdůrazňuje tmavý odstín vlasů. Obklady z čaje přiložené na řezné rány, škrábance a modřiny zmírňují bolest a snižují otok.

Zelený čaj zrychluje metabolismus a spalování tuků. Zelený čaj získaný destilací lístků bez fermentace čajové rostliny si ponechává většinu vitamínů a stopových prvků a obsahuje vysoký obsah tříslovin. Dále snižuje krevní tlak, cholesterol, triglyceridy a srážlivost krve. Kromě toho eliminuje vznik infarktu myokardu a mrtvice. Pití zeleného čaje předchází tvorbě zubního kazu a bezprostředně po jídle snižuje kyselost v ústech. Jeho protizánětlivé vlastnosti zmírňuji podráždění a zrudnutí pokožky. Aplikace na kůži zmírňuje viditelnost vrásek, produkci kožního mazu a výskyt akné i rozšířených pórů. Redukuje tmavé kruhy pod očima, skvrny i jizvy, stahuje póry a napomáhá k hormonální rovnováze. V neposlední řadě prodlužuje život a redukuje riziko předčasného úmrtí.

Různé zdravotní benefity přináší bílý čaj a ovocné čaje, které neobsahují žádný kofein a vynikají širokou paletou vitamínů, minerálů nebo živin. Nelze opomenout ani bílý čaj, jenž snižuje krevní tlak i riziko kardiovaskulárních onemocnění, chrání před osteoporózou a předchází vzniku zubního kamene.

Doporučený počet šálků denně se však odlišuje od osoby k osobě a závisí na druhu čaje. Pro člověka, který není citlivý na kofein, mohou být přijatelné tři až čtyři šálky černého čaje denně, zatímco zeleného čaje si lze vychutnávat ve větším množství. Nadměrná konzumace čaje může vyvolávat naopak negativní účinky, k nimž patří nespavost, nervozita, úzkost a podrážděnost.